Artykuł sponsorowany

W jakim celu wykonuje się teflonowanie powierzchni płyt grzejnych?

W jakim celu wykonuje się teflonowanie powierzchni płyt grzejnych?

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego niektóre powierzchnie są bardziej odporne na przyleganie i przypalanie niż inne? Odpowiedź tkwi w teflonowaniu powierzchni, które jest stosowane między innymi w przypadku płyt grzejnych. W poniższym artykule dowiesz się, w jakim celu wykonuje się tę czynność oraz jakie korzyści płyną z jej zastosowania.

Zabezpieczenie przed przypalaniem i przyleganiem

Teflonowanie powierzchni płyt grzejnych ma na celu stworzenie warstwy ochronnej, która zapobiega przypalaniu się jedzenia oraz przyleganiu do powierzchni. Teflon, będący polimerem o nazwie politetrafluoroetylen (PTFE), jest materiałem o niskim współczynniku tarcia, co sprawia, że jest on doskonałym izolatorem termicznym. Dzięki temu podczas gotowania czy smażenia na płycie grzejnej pokrytej warstwą teflonu, jedzenie nie przywiera do niej, a jednocześnie równomiernie się nagrzewa. W efekcie potrawy są smaczniejsze i łatwiejsze do przygotowania.

Łatwość czyszczenia i konserwacji

Kolejnym celem teflonowania powierzchni płyt grzejnych jest ułatwienie czyszczenia i konserwacji urządzeń. Warstwa teflonu sprawia, że zabrudzenia nie przywierają do powierzchni, co pozwala na łatwe ich usunięcie za pomocą miękkiej szmatki czy gąbki. Ponadto, teflon jest odporny na działanie większości środków chemicznych, co umożliwia stosowanie różnorodnych detergentów do czyszczenia płyty grzejnej. Warto dodać, że teflonowane powierzchnie są również odporne na korozję, dzięki czemu ich żywotność jest znacznie wydłużona.

Poprawa efektywności energetycznej

Teflonowanie powierzchni płyt grzejnych przyczynia się także do poprawy efektywności energetycznej urządzeń. Dzięki właściwościom izolacyjnym teflonu, ciepło jest zatrzymywane na powierzchni płyty grzejnej i równomiernie rozprowadzane. W praktyce oznacza to, że podczas gotowania czy smażenia na takiej płycie zużywa się mniej energii, co przekłada się na niższe rachunki za prąd. Dodatkowo, równomierne nagrzewanie się powierzchni płyty grzejnej sprawia, że jedzenie szybciej osiąga odpowiednią temperaturę, co skraca czas potrzebny na jego przygotowanie.