Artykuł sponsorowany

Płuczki do oczu- ratunek dla wzroku w krytycznym momencie

Płuczki do oczu- ratunek dla wzroku w krytycznym momencie

Płuczki do oczu to nie tylko sposób na pozbycie się uczucia suchości czy zmęczenia wzroku, ale także nieoceniony środek pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia. Właściwe zastosowanie płynu może uratować wzrok przed trwałym uszkodzeniem. Dowiedz się, jakie są rodzaje płuczek do oczu, kiedy warto je stosować i jak prawidłowo je używać.

Rodzaje płuczek do oczu

Płuczki do oczu można podzielić na trzy główne grupy. Pierwszą z nich są płyny łzopodobne, które mają na celu nawilżenie oka i ułatwienie przesuwania powiek. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku uczucia suchości, pieczenia czy zmęczenia wzroku. Drugą grupę stanowią płyny przeciwbakteryjne, które mają za zadanie zwalczać infekcje bakteryjne oraz przyspieszać gojenie się ran. Ostatnią grupą są płuczki neutralizujące, które stosuje się w sytuacjach zagrożenia, takich jak dostanie się do oka substancji żrących czy pyłu.

Kiedy warto stosować płuczki do oczu

Stosowanie płuczek do oczu jest wskazane w różnych sytuacjach. W przypadku uczucia suchości czy zmęczenia wzroku warto sięgnąć po płyny łzopodobne. Jeśli natomiast zauważymy u siebie objawy infekcji, takie jak zaczerwienienie, opuchlizna czy wydzielina, dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po płyn przeciwbakteryjny. Płuczki neutralizujące powinny być stosowane w sytuacjach zagrożenia, gdy do oka dostanie się substancja żrąca, pył czy inne ciała obce. Warto mieć je pod ręką w miejscach pracy narażonych na tego rodzaju zagrożenia, takich jak warsztaty czy laboratoria chemiczne.

Jak prawidłowo używać płuczek do oczu

Aby skorzystać z płuczki do oczu, należy przede wszystkim zachować spokój i postępować zgodnie z instrukcją. W przypadku płynów łzopodobnych i przeciwbakteryjnych wystarczy na ogół nakroplić kilka kropli płynu do worka spojówkowego. Płuczki neutralizujące wymagają jednak bardziej precyzyjnego działania. Należy unikać pocierania oka oraz szybkiego mrugania, gdyż może to pogorszyć stan oka. W takiej sytuacji najlepiej jest otworzyć opakowanie płuczki, przyłożyć je do oka i delikatnie wycisnąć płyn, aby przepłukać gałkę oczną. Po przepłukaniu warto udać się do lekarza okulisty, aby upewnić się, że oko nie doznało trwałego uszkodzenia.