Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje zielonych dachów i ich zastosowanie?

Jakie są rodzaje zielonych dachów i ich zastosowanie?

Coraz więcej osób interesuje się ekologicznymi rozwiązaniami, takimi jak dachy zielone. W Krakowie, mieście bogatym w zabytki i zielone przestrzenie, te innowacyjne konstrukcje zdobywają na popularności. W niniejszym artykule omówimy trzy rodzaje zielonych dachów oraz ich zastosowanie w praktyce.

Przeczytaj również: Czym jest tzw. lekki dach zielony?

Ekstensywne dachy zielone – idealne dla małych powierzchni

Ekstensywne dachy zielone to najbardziej popularny rodzaj zielonych dachów w Krakowie. Charakteryzują się niskim nasyceniem roślinności oraz stosunkowo niewielkim obciążeniem konstrukcji budynku. Są łatwe w utrzymaniu, a ich głównym celem jest poprawa estetyki miejsca oraz ochrona środowiska. Ekstensywne dachy zielone można spotkać na przykład na budynkach mieszkalnych, garażach czy przystankach autobusowych. Roślinność na takich dachach składa się głównie z mchów, traw i bylin, które są odporne na suszę i nie wymagają dużo pielęgnacji.

Intensywne dachy zielone – oaza zieleni na dachu

Intensywne dachy zielone to bardziej zaawansowane rozwiązanie niż ekstensywne, ale również coraz częściej można je spotkać w Krakowie. Na takich dachach można stworzyć prawdziwe ogrody, z trawnikami, krzewami, a nawet drzewami. Wymagają one jednak większego obciążenia konstrukcji budynku oraz regularnej pielęgnacji. Intensywne dachy zielone można znaleźć na przykład na dachach biurowców, hoteli czy centrów handlowych. Oprócz walorów estetycznych i ekologicznych, intensywne dachy zielone mogą również pełnić funkcję rekreacyjną dla mieszkańców czy pracowników.

Zastosowanie zielonych dachów w Krakowie

Dachy zielone w Krakowie stają się coraz bardziej popularne ze względu na ich liczne korzyści. Po pierwsze, przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w mieście, redukując ilość dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń. Po drugie, wpływają na obniżenie temperatury wewnątrz budynków oraz zmniejszenie efektu miejskiej wyspy ciepła. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć się bardziej komfortowymi warunkami życia, a także niższymi kosztami klimatyzacji. Wreszcie, dachy zielone przyczyniają się do retencji wody opadowej, co jest szczególnie istotne w przypadku intensywnych opadów deszczu, które coraz częściej występują w Polsce.