Artykuł sponsorowany

Jakie są metody ocieplania dachów pianką poliuretanową?

Jakie są metody ocieplania dachów pianką poliuretanową?

Ocieplenie dachu jest kluczowym elementem w procesie budowy lub modernizacji domu, gdyż zapewnia komfort termiczny oraz obniża koszty ogrzewania. Pianka poliuretanowa to jedno z popularniejszych rozwiązań w tej dziedzinie, które zyskuje coraz większą popularność w Polsce. W artykule przedstawiamy trzy metody ocieplania dachów za pomocą pianki poliuretanowej oraz ich zalety i wady.

Przeczytaj również: Jakie materiały są najlepsze do ocieplania poddasza?

Ocieplanie natryskowe

Jedną z najbardziej efektywnych metod ocieplania dachów pianką poliuretanową jest metoda natryskowa. Polega ona na aplikacji pianki bezpośrednio na powierzchnię dachu za pomocą specjalistycznych urządzeń do natrysku. Pianka szybko się utwardza, tworząc szczelną warstwę izolacyjną, która eliminuje mostki termiczne i zapewnia doskonałe właściwości termoizolacyjne. Metoda ta jest szczególnie polecana przy renowacji starych dachów, gdzie trudno jest zastosować tradycyjne materiały izolacyjne. Wadą tego rozwiązania są jednak stosunkowo wysokie koszty oraz konieczność zastosowania profesjonalnego sprzętu.

Ocieplanie płytami z pianki

Innym sposobem ocieplenia dachu za pomocą pianki poliuretanowej jest zastosowanie płyt z tego materiału. Płyty te są wytwarzane w fabrykach i dostarczane na plac budowy w gotowej formie. Montaż odbywa się poprzez przyklejenie lub przykręcenie płyt do konstrukcji dachu, a następnie zabezpieczenie ich przed wpływem czynników atmosferycznych. Ta metoda pozwala na szybki i prosty montaż, a także łatwość dopasowania do różnych kształtów dachu. Wadą jest jednak nieco niższa efektywność termoizolacyjna w porównaniu z metodą natryskową oraz konieczność starannego montażu, aby uniknąć mostków termicznych.

Ocieplanie pianką w postaci granulatu

Trzecią metodą ocieplania dachów pianką poliuretanową jest zastosowanie granulatu. Granulat ten jest wytwarzany z recyklingu odpadów produkcyjnych z pianki poliuretanowej i może być stosowany jako wypełniacz w przestrzeniach między elementami konstrukcyjnymi dachu. Ten sposób ocieplenia jest szczególnie polecany dla dachów o skomplikowanej geometrii, gdzie trudno jest zastosować inne materiały izolacyjne. Zaletą tej metody jest niski koszt oraz możliwość wykorzystania materiału pochodzącego z recyklingu, co wpływa na aspekt ekologiczny. Wadą jest jednak niższa efektywność termoizolacyjna w porównaniu z dwiema pozostałymi metodami oraz konieczność zastosowania dodatkowej warstwy paroizolacyjnej.