Artykuł sponsorowany

Jakie dziecięce problemy ze słuchem warto konsultować z laryngologiem?

Jakie dziecięce problemy ze słuchem warto konsultować z laryngologiem?

Dziecięce problemy ze słuchem mogą wpłynąć na rozwój mowy, zdolności komunikacyjne oraz naukę. Dlatego warto zwrócić uwagę na wszelkie objawy świadczące o potencjalnych problemach słuchowych u dzieci i skonsultować się z lekarzem specjalistą, czyli laryngologiem. W artykule przedstawiamy trzy sytuacje, w których warto udać się do laryngologa z dzieckiem.

Częste infekcje ucha środkowego

Infekcje ucha środkowego są jednym z najczęstszych schorzeń u dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym. Objawiają się bólem ucha, gorączką, uczuciem zatkania oraz czasami ropnym wyciekiem z uszu. Jeśli dziecko cierpi na częste infekcje ucha środkowego (np. kilka razy w ciągu roku), warto skonsultować się z laryngologiem. Lekarz może ocenić stan błony bębenkowej oraz sprawdzić, czy nie ma konieczności leczenia przewlekłego stanu zapalnego lub ewentualnej operacji usunięcia migdałków gardłowych, które mogą być przyczyną nawracających infekcji.

Trudności w nauce mowy

Opóźnienia w rozwoju mowy mogą być spowodowane różnymi czynnikami, ale jednym z nich może być niedosłuch. Jeśli dziecko w wieku 2 lat nie mówi jeszcze żadnych słów, a w wieku 3 lat nie tworzy prostych zdań, warto udać się do laryngologa. Lekarz przeprowadzi badania słuchu, które pozwolą ocenić, czy problemy z mową są spowodowane zaburzeniami słuchu. W przypadku stwierdzenia niedosłuchu, laryngolog dziecięcy w Gorzowie może zlecić dalsze badania oraz zaproponować odpowiednie leczenie, np. aparaty słuchowe lub terapię logopedyczną.

Szumy uszne

Szumy uszne u dzieci mogą mieć różne przyczyny, jednak nie zawsze są one powodem do niepokoju. Jeśli jednak szumy utrzymują się dłużej niż kilka dni, nasilają się lub występują jednostronnie, warto skonsultować się z laryngologiem. Lekarz zbada dziecko i oceni, czy szumy są wynikiem infekcji, nadmiaru woskowiny czy innych problemów zdrowotnych. W przypadku stwierdzenia poważniejszych przyczyn szumów usznych, specjalista może zlecić dalsze badania oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.