Artykuł sponsorowany

Jakie cechy musi mieć węgiel opałowy?

Jakie cechy musi mieć węgiel opałowy?

Wybór odpowiedniego węgla opałowego może być kluczowy dla efektywności energetycznej oraz ekologiczności ogrzewania domu. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, które powinien posiadać dobry węgiel. Odpowiednio dobrany opał pozwoli nie tylko na oszczędność, ale także na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. W poniższym artykule przedstawiamy cztery kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru węgla opałowego.

Przeczytaj również: Czy pompy ciepła są ekologiczne?

Jakie parametry energetyczne są istotne?

Podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru węgla opałowego, jest jego wartość opałowa. Wyraża ona ilość energii, jaką można uzyskać z jednostki masy paliwa. Im wyższa wartość opałowa, tym więcej ciepła uda się uzyskać z danego rodzaju węgla. Innymi istotnymi parametrami energetycznymi są zawartość popiołu oraz siarki. Niski poziom tych substancji wpływa korzystnie na efektywność spalania oraz ogranicza emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Przeczytaj również: Co zrobić ze starymi paletami?

Rozmiar ziarna węgla opałowego może wpływać na jakość spalania oraz efektywność energetyczną. Węgiel o większych ziarnach, tzw. kostka, charakteryzuje się dłuższym czasem spalania oraz mniejszymi stratami ciepła. Z kolei węgiel o mniejszych ziarnach, np. orzech czy miał, może być łatwiejszy w obsłudze i szybciej się rozpala. Warto zatem dostosować rozmiar ziarna do indywidualnych potrzeb oraz rodzaju instalacji grzewczej.

Jakie znaczenie ma pochodzenie węgla opałowego?

Pochodzenie węgla opałowego może wpływać na jego jakość oraz właściwości energetyczne. Polski węgiel, szczególnie ten wydobywany na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, cieszy się uznaniem ze względu na wysoką wartość opałową oraz niską zawartość siarki. Warto zwrócić uwagę na miejsce zakupu węgla – np. węgiel opałowy w Buczy słynie z dobrej jakości oraz konkurencyjnej ceny. Przy wyborze węgla warto również sprawdzić, czy posiada on odpowiednie atesty i certyfikaty potwierdzające jego jakość.