Artykuł sponsorowany

Jak przebiega gięcie na prasie krawędziowej?

Jak przebiega gięcie na prasie krawędziowej?

Proces gięcia na prasie krawędziowej to jedna z kluczowych technologii w przemyśle metalurgicznym, pozwalająca na precyzyjne formowanie elementów metalowych. W Polsce coraz więcej firm korzysta z tego rodzaju maszyn, aby sprostać rosnącym wymaganiom rynku. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu procesowi, omawiając jego podstawowe zasady działania, rodzaje pras krawędziowych oraz zastosowania tej technologii w różnych branżach.

Podstawowe zasady działania prasy krawędziowej

Prasa krawędziowa to maszyna służąca do gięcia blachy stalowej, aluminium czy innych materiałów metalowych. Działa na zasadzie dociskania narzędzia górnego (stempla) do narzędzia dolnego (matrycy), co powoduje odkształcenie materiału i uzyskanie pożądanego kształtu. Siła nacisku jest regulowana za pomocą siłowników hydraulicznych lub pneumatycznych, a precyzja gięcia jest kontrolowana przez system sterowania numerycznego CNC. Współczesne prasy krawędziowe pozwalają na bardzo dokładne gięcie elementów o różnej grubości i długości, co sprawia, że są niezwykle uniwersalne. Jeśli chodzi o sprawne gięcie na prasie krawędziowej, Poznań i okolice to rejon działania fachowców takich jak Metal-Raf.

Rodzaje pras krawędziowych

Prasy krawędziowe można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od konstrukcji i zastosowanej technologii. Prasy hydrauliczne są najbardziej popularne, ze względu na ich wysoką siłę nacisku i precyzję gięcia. Prasy pneumatyczne, choć mają mniejszą siłę nacisku, są szybsze i bardziej energooszczędne. Prasy serwomechaniczne łączą zalety obu tych typów, oferując wysoką precyzję i prędkość pracy przy niższym zużyciu energii. Warto również wspomnieć o prasach krawędziowych z napędem elektrycznym, które są coraz częściej stosowane ze względu na ich ekologiczność i cichą pracę.

Zastosowania pras krawędziowych w różnych branżach

Technologia gięcia na prasie krawędziowej jest szeroko wykorzystywana w różnych branżach przemysłu. W przemyśle motoryzacyjnym stosuje się ją do produkcji elementów karoserii samochodowej, takich jak błotniki czy drzwi. W budownictwie prasy krawędziowe są wykorzystywane do formowania elementów konstrukcyjnych, takich jak profile stalowe czy blachy dachowe. W sektorze energetycznym technologia ta pozwala na produkcję komponentów do turbin wiatrowych czy paneli słonecznych. Prasy krawędziowe znajdują także zastosowanie w przemyśle meblarskim, lotniczym czy kolejnictwie, co pokazuje ich uniwersalność i szerokie możliwości zastosowania.