Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo dbać o podłogi drewniane, aby zachować ich trwałość na wiele lat?

Jak prawidłowo dbać o podłogi drewniane, aby zachować ich trwałość na wiele lat?

Podłogi drewniane to nie tylko piękny, ale i trwały element wyposażenia wnętrz. Aby jednak przez długie lata cieszyć się ich niezmiennym wyglądem, warto zainwestować czas i energię w odpowiednią pielęgnację. Właściwe dbanie o drewnianą podłogę pozwoli uniknąć późniejszych kosztownych napraw i renowacji. W tym artykule przedstawiamy cztery kluczowe aspekty pielęgnacji podłóg drewnianych, które pomogą Ci utrzymać ich doskonały stan na długie lata.

Jak prawidłowo zadbać o podłogę drewnianą?

Wilgoć to jeden z największych wrogów drewnianych podłóg. Nadmierne nawilżenie może prowadzić do pęcznienia, odkształceń czy nawet gnicia drewna. Aby uniknąć tych problemów, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, należy kontrolować poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach, gdyż idealny wskaźnik dla drewna to 45–60%. Można go utrzymać za pomocą nawilżaczy lub oczyszczaczy powietrza. Po drugie, unikać rozlewania wody na podłogę, wszelkie zalanie należy natychmiast wytrzeć. Po trzecie, zabezpieczyć drewno przed wilgocią z zewnątrz, np. stosując maty wodochłonne przy drzwiach wejściowych.

Regularne czyszczenie podłogi drewnianej w Gdańsku i innych miastach jest kluczowe dla jej długowieczności. Zaleca się odkurzanie lub zamiatanie podłogi przynajmniej raz w tygodniu, aby usunąć kurz, piasek i inne drobiny, które mogą powodować rysy i ścieranie powierzchni. Co kilka tygodni warto przetrzeć podłogę wilgotną (ale nie mokrą!) ściereczką z dodatkiem specjalistycznych środków do pielęgnacji drewna. Unikać należy agresywnych detergentów oraz nadmiernego nasączania podłogi wodą. Warto również regularnie kontrolować stan lakieru czy oleju na powierzchni drewna i w razie potrzeby uzupełniać go, aby utrzymać optymalną ochronę.

Promienie słoneczne mogą powodować blaknięcie koloru drewna oraz osłabienie jego struktury. Aby chronić podłogę przed negatywnym wpływem słońca, warto zastosować kilka prostych rozwiązań. Po pierwsze, używać rolet, żaluzji czy zasłon, które ochronią wnętrze przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Po drugie, stosować specjalistyczne impregnaty do drewna z filtrem UV, to pomoże utrzymać żywotność koloru i struktury drewna. Po trzecie, unikać układania dywanów czy mebli w miejscach szczególnie narażonych na działanie promieni słonecznych, to pozwoli uniknąć nieestetycznych przebarwień na powierzchni podłogi.