Artykuł sponsorowany

Jak często należy serwisować pompę ciepła?

Jak często należy serwisować pompę ciepła?

Pompy ciepła to coraz bardziej popularne rozwiązanie wśród osób poszukujących efektywnego i ekologicznego sposobu ogrzewania domu. Dzięki temu urządzeniu można znacząco obniżyć rachunki za energię, a także zredukować emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Aby jednak pompę ciepła działała sprawnie i bezawaryjnie, ważne jest regularne serwisowanie.

Częstotliwość przeglądów technicznych

Zalecana częstotliwość przeglądów technicznych pompy ciepła zależy od jej rodzaju oraz producenta. W przypadku pomp powietrznych, zaleca się serwisowanie co 12 miesięcy, natomiast dla pomp gruntowych i wodnych – co 24 miesiące. Niezależnie od rodzaju pompy, warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu urządzenia przez specjalistów, aby uniknąć ewentualnych awarii, które mogą prowadzić do kosztownych napraw.

Czyszczenie filtrów powietrza

Czyste filtry powietrza są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania pompy ciepła. Zanieczyszczone filtry mogą prowadzić do obniżenia sprawności urządzenia, a nawet jego uszkodzenia. Dlatego ważne jest, aby regularnie (co najmniej raz na 3 miesiące) czyścić filtry powietrza. W przypadku bardziej zaawansowanych systemów, które są wyposażone w czujniki informujące o konieczności czyszczenia filtrów, warto zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez urządzenie i reagować na nie odpowiednio szybko.

Kontrola układu hydraulicznego

Układ hydrauliczny pompy ciepła z Sochaczewa wymaga także regularnych kontroli. Należy sprawdzać szczelność rur, stan zaworów oraz poziom płynu chłodzącego. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie problemu do serwisanta. Warto również pamiętać o wymianie płynu chłodzącego co 5 lat, aby zapewnić optymalną wydajność pompy ciepła.

Podsumowując, regularne serwisowanie pompy ciepła jest kluczowe dla utrzymania jej wysokiej efektywności oraz przedłużenia żywotności urządzenia. Pamiętajmy o przeglądach technicznych co 12 lub 24 miesiące (w zależności od rodzaju pompy), czyszczeniu filtrów powietrza co najmniej raz na 3 miesiące oraz kontrolowaniu układu hydraulicznego. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się komfortem i oszczędnościami płynącymi z użytkowania pompy ciepła przez długie lata.