Artykuł sponsorowany

Czym różni się gres od płytek ceramicznych?

Czym różni się gres od płytek ceramicznych?

Wybór odpowiedniego materiału na posadzkę czy ściany w domu to jedno z kluczowych decyzji podczas remontu lub budowy. Na rynku dostępne są różne rodzaje płytek, a dwa z nich to gres i płytki ceramiczne. Czym się różnią te dwa materiały i który z nich będzie lepszym wyborem dla Twojego domu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, porównując właściwości gresu i płytek ceramicznych.

Jakie są różnice między gresem a płytkami ceramicznymi?

Gres to rodzaj płytek wykonanych z mieszanki gliny, piaskowca i innych minerałów, które są wypalane w bardzo wysokich temperaturach (ok. 1200°C). Dzięki temu procesowi uzyskuje się materiał o niskiej nasiąkliwości i wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Gres występuje w różnych formach, takich jak gres szkliwiony, gres polerowany czy gres strukturalny. Jego zaletą jest duża odporność na ścieranie, uderzenia oraz działanie czynników atmosferycznych, co sprawia, że doskonale nadaje się zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz budynków.

Płytki ceramiczne w Redzie to ogólna nazwa dla płytek wykonanych z gliny, które są wypalane w temperaturach niższych niż gres (ok. 800°C-1000°C). W związku z tym mają one wyższą nasiąkliwość i niższą wytrzymałość mechaniczną od gresu. Płytki ceramiczne występują w różnych rodzajach, takich jak terakota, cegła klinkierowa czy fajans. Są one często stosowane jako wykończenie ścian, zwłaszcza w łazienkach i kuchniach, ze względu na swoje właściwości estetyczne oraz łatwość utrzymania czystości.

Ze względu na swoje właściwości, gres jest idealnym materiałem na posadzki w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, takich jak korytarze, schody czy tarasy. Jest również doskonałym wyborem do łazienek i kuchni, gdzie występuje duża wilgotność. Płytki ceramiczne natomiast są bardziej odpowiednie do wykończenia ścian, zwłaszcza w pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu. Ze względu na swoją niższą wytrzymałość mechaniczną, nie są one zalecane do posadzek w miejscach o dużym obciążeniu.

Podsumowując, zarówno gres, jak i płytki ceramiczne mają swoje zalety i wady. Wybór między nimi zależy od indywidualnych potrzeb oraz preferencji estetycznych. Gres jest bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia, co sprawia, że świetnie sprawdzi się na posadzkach o dużym natężeniu ruchu. Płytki ceramiczne natomiast oferują bogactwo wzorów i kolorów, co pozwala na większą swobodę aranżacji wnętrz, jednak ze względu na swoją niższą wytrzymałość mechaniczną, są one zalecane głównie do wykończenia ścian.