Artykuł sponsorowany

Czym jest tzw. lekki dach zielony?

Czym jest tzw. lekki dach zielony?

Lekki dach zielony to coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych. Ten innowacyjny pomysł łączy w sobie zalety ekologii, oszczędności i estetyki. Czy warto zainwestować w takie rozwiązanie? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat lekkich dachów zielonych oraz ich korzyści.

Przeczytaj również: Jakie są rodzaje zielonych dachów i ich zastosowanie?

Budowa i rodzaje lekkich dachów zielonych

Lekki dach zielony składa się z kilku warstw, które pełnią różne funkcje. Na konstrukcji dachu znajduje się warstwa hydroizolacji, która chroni przed wilgocią. Następnie układana jest warstwa drenażu, która odprowadza nadmiar wody oraz warstwa filtrująca, mająca na celu ochronę przed przenikaniem korzeni roślin. Na wierzchu znajduje się warstwa gleby oraz roślinność. Lekkie dachy zielone można podzielić na dwie główne kategorie, tzn. ekstensywne i intensywne. Dachy ekstensywne są pokryte niską roślinnością, taką jak mchy, trawy czy rośliny okrywowe, natomiast dachy intensywne to prawdziwe ogrody na dachu, z drzewami i krzewami.

Jakie korzyści dla środowiska daje zielony dach?

Lekkie dachy zielone przyczyniają się do poprawy jakości życia zarówno dla mieszkańców budynków, jak i całego otoczenia. Przede wszystkim, roślinność na dachu pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen, co wpływa na poprawę jakości powietrza. Dachy zielone również zatrzymują wodę deszczową, co zmniejsza ryzyko powodzi i obciążenie kanalizacji. Ponadto, rośliny na dachu tworzą naturalną izolację termiczną, która chroni budynek przed przegrzewaniem się latem oraz utratą ciepła zimą.

Inwestycja w lekki dach zielony może przynieść wiele korzyści finansowych. Dzięki naturalnej izolacji termicznej, koszty ogrzewania zimą oraz klimatyzacji latem mogą być znacznie niższe. Dodatkowo, dach zielony może przedłużyć żywotność pokrycia dachowego nawet o kilkadziesiąt lat, ponieważ chroni je przed promieniowaniem UV i zmianami temperatur. Lekki dach zielony to także sposób na podniesienie wartości nieruchomości oraz poprawę jej estetyki. Roślinność na dachu sprawia, że budynek staje się bardziej atrakcyjny wizualnie i wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju.

Lekki dach zielony to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania budowy domu czy modernizacji istniejącego dachu. Oprócz korzyści dla środowiska, takie rozwiązanie może przynieść oszczędności oraz poprawić estetykę nieruchomości.