Artykuł sponsorowany

Czy trawa z rolki wymaga specjalnej pielęgnacji?

Czy trawa z rolki wymaga specjalnej pielęgnacji?

Zastanawiasz się nad założeniem trawnika w swoim ogrodzie? Trawa z rolki to popularne rozwiązanie, które pozwala na szybkie uzyskanie pięknej, gęstej murawy. Wiele osób jednak obawia się, że trawnik z rolki będzie wymagał specjalnej pielęgnacji. Czy rzeczywiście jest to prawda? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Jak odpowiednio dbać o trawę z rolki?

Trawa z rolki wymaga odpowiedniej pielęgnacji już od pierwszych dni po jej ułożeniu. Kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienia, aby korzenie trawy szybko się przyjęły i zadomowiły w nowym miejscu. W pierwszym tygodniu po ułożeniu trawnika, należy podlewać go codziennie, a nawet dwa razy dziennie w przypadku upalnych dni. Ważne jest również, aby unikać chodzenia po świeżo ułożonym trawniku, gdyż może to uszkodzić delikatne korzenie trawy.

Po około dwóch tygodniach od ułożenia trawy rolowanej, można przystąpić do pierwszego koszenia. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się skracać trawy o więcej niż ⅓ jej wysokości. Regularne koszenie co 7–10 dni pozwoli na utrzymanie trawnika w dobrej kondycji. Ponadto, trawnik z rolki wymaga również odpowiedniego nawożenia. W okresie wiosennym i letnim warto stosować nawozy mineralne, które dostarczą niezbędnych składników odżywczych dla trawy. W okresie jesiennym natomiast, warto zastosować nawóz o niskiej zawartości azotu, który wpłynie korzystnie na ukorzenienie trawy.

Trawnik z rolki jest zwykle bardziej odporny na chwasty niż ten wysiewany, jednak nie oznacza to, że nie pojawią się one w ogóle. Aby utrzymać piękny wygląd trawnika, warto regularnie usuwać chwasty ręcznie lub za pomocą specjalnych preparatów chwastobójczych. Dbając o właściwe nawodnienie, koszenie i nawożenie trawnika, zmniejszamy ryzyko wystąpienia mchu. Jeśli jednak mimo to pojawi się on na trawniku, można go usunąć za pomocą specjalnych preparatów lub ręcznie przy użyciu grabi.

Podsumowując, trawa z rolki nie wymaga specjalnej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby cieszyć się pięknym i zdrowym trawnikiem przez długie lata. Odpowiednie nawodnienie, regularne koszenie i nawożenie, a także dbanie o zwalczanie chwastów i mchu to klucz do sukcesu.