Artykuł sponsorowany

Czy potrzebne jest specjalne pozwolenie na budowę basenu ogrodowego?

Czy potrzebne jest specjalne pozwolenie na budowę basenu ogrodowego?

Budowa basenu ogrodowego to marzenie wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Jednak zanim zdecydujemy się na taki krok, warto dowiedzieć się, czy potrzebne jest specjalne pozwolenie na jego budowę. W Polsce obowiązują różne przepisy w zależności od rodzaju basenu oraz jego wielkości.

Przepisy dotyczące basenów ogrodowych

W Polsce obowiązuje ustawa Prawo budowlane, która reguluje kwestie związane z budową różnych obiektów, w tym także basenów ogrodowych. Zgodnie z przepisami, niektóre rodzaje basenów wymagają zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. W przypadku basenów stawianych na stałe, o głębokości powyżej 150 cm i powierzchni większej niż 35 m², konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeśli natomiast planujemy postawić basen o mniejszych wymiarach, wystarczy zgłoszenie w odpowiednim urzędzie.

Rodzaje basenów ogrodowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje basenów ogrodowych, które można podzielić na trzy główne kategorie. Pierwsza z nich to baseny rozporowe, które nie wymagają żadnych formalności ani zgłoszeń. Są to najprostsze konstrukcje, zwykle o małej głębokości, które można szybko rozłożyć i przenieść w inne miejsce. Druga kategoria to baseny stelażowe, które również nie wymagają zgłoszenia ani pozwolenia na budowę. Charakteryzują się większą trwałością i stabilnością niż baseny rozporowe. Trzecia kategoria to baseny murowane, betonowe lub wykonane z innych trwałych materiałów, które w przypadku przekroczenia wymiarów 35 m² i głębokości 150 cm wymagają pozwolenia na budowę.

Zalety i wady posiadania basenu ogrodowego

Posiadanie basenu ogrodowego ma swoje zalety i wady. Do głównych zalet zaliczyć można możliwość korzystania z kąpieli wodnych bez konieczności opuszczania własnej posesji. Basen może również stanowić świetną atrakcję dla dzieci oraz miejsce relaksu dla dorosłych. Wśród wad warto wymienić konieczność utrzymania czystości wody, co wiąże się z dodatkowymi kosztami zakupu środków chemicznych oraz energii elektrycznej na działanie urządzeń filtrujących. Ponadto, basen ogrodowy zajmuje część powierzchni ogrodu, co może być problematyczne dla osób ceniących sobie dużo zieleni wokół domu.