Artykuł sponsorowany

Czy panele fotowoltaiczne działają również zimną?

Czy panele fotowoltaiczne działają również zimną?

Panele fotowoltaiczne kojarzą się przede wszystkim z latem, kiedy słońce świeci najjaśniej i najdłużej. Jednak wiele osób zastanawia się, czy tego rodzaju instalacje są równie efektywne w chłodniejszych miesiącach. Wbrew pozorom, zima nie oznacza konieczności rezygnacji z korzystania z energii słonecznej.

Czy niskie temperatury wpływają na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, niskie temperatury nie wpływają negatywnie na wydajność paneli fotowoltaicznych. Wręcz przeciwnie, chłodniejsze warunki mogą nawet poprawić ich działanie, ponieważ obniżają oporność materiałów półprzewodnikowych. Dlatego panele fotowoltaiczne canadian solar, które są jednymi z najbardziej popularnych na rynku, mogą osiągać lepsze wyniki właśnie w chłodniejszych okresach. Ważne jest jednak, aby instalacja była odpowiednio przygotowana do pracy w trudniejszych warunkach atmosferycznych, takich jak śnieg czy mróz.

Śnieg może stanowić problem dla paneli fotowoltaicznych, ponieważ odbija promienie słoneczne i ogranicza ilość docierającego światła. Dlatego ważne jest, aby regularnie usuwać zaspy śniegu z powierzchni paneli, zwłaszcza po większych opadach. Warto zainwestować w specjalne narzędzia do czyszczenia paneli, takie jak szczotki czy łopaty ze specjalnymi końcówkami, które nie uszkodzą powierzchni modułów. Dodatkowo, montaż instalacji pod odpowiednim kątem może ułatwić samooczyszczanie się paneli z nagromadzonego śniegu.

Czy krótkie dni zimowe wpływają na efektywność paneli fotowoltaicznych?

Krótkie dni zimowe oznaczają mniejszą ilość dostępnej energii słonecznej, co rzeczywiście może wpłynąć na efektywność paneli fotowoltaicznych. Jednak nawet w okresie zimowym występują dni słoneczne, a nowoczesne technologie pozwalają na wykorzystanie nawet niewielkiego nasłonecznienia. Warto również pamiętać, że w Polsce obowiązuje tzw. system net-metering, który pozwala na magazynowanie nadwyżek energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne w sieci energetycznej. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z energii słonecznej również w okresach mniejszego nasłonecznienia.