Artykuł sponsorowany

Czy guma jest materiałem ekologicznym?

Czy guma jest materiałem ekologicznym?

Guma, powszechnie stosowany materiał w wielu gałęziach przemysłu, budzi coraz więcej kontrowersji. Z jednej strony, jej elastyczność i wytrzymałość sprawiają, że jest niezastąpiona w wielu zastosowaniach. Z drugiej jednak, jej wpływ na środowisko naturalne staje się coraz bardziej niepokojący. Czy zatem guma może być uważana za materiał ekologiczny?

Jak powstaje guma?

Guma naturalna pochodzi z kauczuku, który jest pozyskiwany z drzewa Hevea brasiliensis. Proces pozyskiwania kauczuku polega na nacinaniu kory drzewa i zbieraniu wyciekającego mleczka. Następnie mleczko jest koagulowane, a powstała masa jest walcowana na cienkie arkusze. Guma syntetyczna natomiast, produkowana jest z ropy naftowej poprzez proces polimeryzacji. W obu przypadkach produkcja gumy generuje emisję szkodliwych gazów cieplarnianych oraz zużywa duże ilości energii.

Recykling gumy to proces, który pozwala na odzyskanie surowca i jego ponowne wykorzystanie w produkcji nowych przedmiotów. W tym celu guma jest mielona w specjalnych maszynach, zwanych młynami do gumy. Następnie uzyskany granulat jest mieszany z innymi materiałami, takimi jak plastik czy węgiel, tworząc nowe produkty. Chociaż recykling gumy pozwala na zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypiska, to jednak proces ten również generuje emisję szkodliwych substancji do atmosfery oraz zużywa energię.

Jakie są alternatywy dla gumy?

W poszukiwaniu ekologicznych alternatyw dla gumy, naukowcy opracowują nowe materiały o podobnych właściwościach. Jednym z nich jest termoplastyczny elastomer (TPE), który łączy elastyczność gumy z możliwością przetwarzania na sposób plastiku. Innym przykładem jest guma z drzewa guayule, która ma mniejszy wpływ na środowisko niż tradycyjna guma z kauczuku. Warto również wspomnieć o biodegradowalnych gumach, które rozkładają się w środowisku naturalnym, nie powodując długotrwałego zanieczyszczenia.

Podsumowując, choć guma jest niezastąpionym materiałem w wielu dziedzinach przemysłu, jej wpływ na środowisko jest nie do przecenienia. Proces produkcji i recyklingu gumy generuje emisję szkodliwych substancji oraz zużywa dużo energii. Dlatego warto poszukiwać ekologicznych alternatyw, które pozwolą na zmniejszenie negatywnego wpływu gumy na naszą planetę.