Artykuł sponsorowany

5 powodów, dla których warto włączyć do diety kaszę jaglaną

5 powodów, dla których warto włączyć do diety kaszę jaglaną

Kasza jaglana to jedno z najstarszych ziaren spożywczych, które od tysięcy lat są uprawiane na całym świecie. W Polsce kasza jaglana cieszy się dużą popularnością i jest często wykorzystywana jako dodatek do dań obiadowych czy deserów. Oto pięć powodów, dla których warto włączyć ją do swojej diety.

Wartości odżywcze kaszy jaglanej

Kasza jaglana jest bogatym źródłem białka, błonnika oraz witamin i minerałów, takich jak magnez, potas, fosfor, żelazo czy witaminy z grupy B. Dzięki temu korzystnie wpływa na naszą kondycję fizyczną i umysłową. Ponadto, kasza jaglana jest produktem bezglutenowym, co sprawia, że może być spożywana przez osoby z nietolerancją glutenu czy chorobą trzewną.

Wsparcie dla układu nerwowego

Kasza jaglana zawiera dużo magnezu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Magnez pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, a także uczestniczy w przewodnictwie nerwowym i skurczach mięśni. Regularne spożywanie kaszy jaglanej może przyczynić się do zmniejszenia uczucia stresu oraz poprawy nastroju.

Dobre źródło energii

Kasza jaglana jest bogata w węglowodany złożone, które są powoli uwalniane do organizmu, dostarczając energii na dłuższy czas. Dzięki temu spożywanie kaszy jaglanej może przyczynić się do utrzymania stałego poziomu cukru we krwi oraz zapobiec uczuciu zmęczenia i znużenia. To doskonały wybór dla osób aktywnych fizycznie oraz dbających o zdrową dietę.

Wspomaganie trawienia

Błonnik zawarty w kaszy jaglanej korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, wspomagając procesy trawienne i przyczyniając się do utrzymania prawidłowej perystaltyki jelit. Regularne spożywanie takiego rodzaju kasz bezglutenowych może pomóc w zapobieganiu zaparciom, a także wspierać utrzymanie prawidłowej masy ciała poprzez uczucie sytości na dłuższy czas.

Prozdrowotne właściwości

Kasza jaglana posiada silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, dzięki zawartości składników takich jak kwas ferulowy czy flawonoidy. Badania naukowe wykazały, że regularne spożywanie kaszy jaglanej może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób serca, cukrzycy typu 2 czy niektórych nowotworów. Ponadto, kasza jaglana wspiera układ odpornościowy oraz może przyczynić się do poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci.