Życie na poziomie Smart, czyli inteligentny telefon, dom i praca

Nowe technologie towarzyszą nam na co dzień, praktycznie bez przerwy. Również budynki, w których mieszkamy czy pracujemy posiadają rozwiązania mające ułatwić nam funkcjonowanie.

Inteligentny to już nie tylko przymiotnik cechujący człowieka oczytanego, kreatywnego, z ogromną wiedzą, umiejącego znaleźć rozwiązanie w każdej sytuacji. Współcześnie, mianem inteligentnych określa się również przedmioty, przestrzenie i budynki. Z inteligentnym telefonem chyba każdy ma obecnie styczność. Popularne smartfony służą nam już nie tylko do dzwonienia, ale i do kręcenia filmów, robienia zdjęć, przeglądania internetu. Stanowią idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy potrzebują szybkiej i precyzyjnej komunikacji, często zastępując nam komputery.

Coraz częściej możemy spotkać się ze sformułowaniem inteligentnego domu. Są to systemy inteligentnych budynków, które posiadają zintegrowane funkcje np. monitoringu, tworzenia scen muzycznych w całym obiekcie, sterowania światłem, powiadomień dotyczących zabezpieczenia budynku i ostrzegających przed zagrożeniem, jak również zdalnego sterowania. Takie domy można zarządzać z poziomu smartfonu, mając w zasięgu ręki wszystkie ważne opcje związane z bezpiecznym, przyjemnym mieszkaniem, również funkcję podglądu na żywo z poziomu specjalnej aplikacji w telefonie.

Określenie „smart” może dotyczyć również przestrzeni miejskich i samych miast. Smart City to pojęcie, za którym kryje się wykorzystanie technologii do inteligentnego rozwoju infrastruktury, transportu, gospodarowania odpadami czy oszczędzania energii, jak również w celach gospodarczych i społecznych. Wszystko po to, aby polepszyć jakość życia mieszkańców. Nowe technologie pomagają w lokalizacji wszystkich istotnych informacji w przestrzeni miejskiej, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie analiz zjawisk, które mają miejsce w konkretnych obszarach miasta.

Praca z poziomu telefonu

Technologia pozwala obecnie na wiele, również w płaszczyźnie zawodowej. Duże perspektywy mają przed sobą pracownicy, którzy umiejętnie łączą doświadczenie z innowacyjnością, korzystając z nowoczesnych narzędzi, będąc przygotowanym na każde zdarzenie. Jak wykorzystywać prawidłowo technologie, aby pracować efektywniej i oszczędniej?

Nie raz umawiając się na spotkanie korzystamy z GPS w swoim telefonie, prowadząc nas do celu. Często w drodze odbieramy maile, na które musimy szybko odpowiedzieć. Sprawdzamy dostępne terminy w swoim kalendarzu, przeglądamy materiały pobrane na PDF lub zamieszczone na dysku w chmurze. To wszystko możliwe jest dzięki nowoczesnym telefonom, które nie służą nam jedynie do dzwonienia. Z poziomu smartfonu możemy obecnie zmontować prezentację, wystawić fakturę online i dokonać płatności. Możliwe jest to wszystko w każdym miejscu i o każdej porze – siedząc w kawiarni, jadąc pociągiem, stojąc w korku.

Jeszcze kilka lat temu możliwość pracy poza biurem nie wchodziła w rachubę. Często było to po prostu nie możliwe. Wszelka komunikacja była uzależniona wyłącznie od stałego łącza i biurowych urządzeń, nie wspominając już o wystawianiu faktur czy opłaceniu rachunku. Obecnie praca w terenie nie jest wyłącznie domeną dziennikarzy czy freelancerów, praca w tym charakterze zdaje egzamin również wśród biznesmenów i menadżerów, a prowadzenie firmy online staje się powoli standardem.

Korzystając z inteligentnych telefonów typu smartfon można wykonać wszystkie podstawowe prace będąc w biegu. Zarządzanie firmą online staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Można jednym kliknięciem wysłać nieopłaconą fakturę do kontrahenta, sprawdzić w kalendarzu terminy spotkań, zarządzać projektami, kontrolować stany magazynowe czy prowadzić ewidencję faktur zakupowych i analitykę wydatków. Praca z poziomu smartfonu to również oszczędność czasu i pieniędzy, a najważniejsze, że można mieć swoją firmę lub obowiązki pod kontrolą na każdym kroku.

Oczywiście takie inteligentne życie, w którym główną domeną jest korzystanie z innowacyjnych rozwiązań nie jest dla każdego. Niektórzy lubią pracę w ciszy i w spokoju, w miejscach, gdzie można się skupić i zrealizować cele będąc skoncentrowanym w stu procentach. Warto jednak zastanowić się nad optymalizacją niektórych obowiązków dzięki nowoczesnym narzędziom, nie tylko w pracy, ale i w sferze prywatnej.

 

www.FajnyBiznes.pl: admin

Tekst byl ciekawy? Udostepnij go!

1 Comment

  1. Moim zdaniem dzięki nowym technologiom możemy właśnie bardziej się skupić i skoncentrować na tym co naprawdę ważne. Smart rzeczy nam to ułatwiają.

    Post a Reply

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *