Kiedy przeprowadzić audyt finansowy?

Audyt finansowy jest szczegółowym badaniem kondycji finansowej przedsiębiorstwa, przeprowadzanym przez biegłego rewidenta. Jego celem jest ocena sprawozdania finansowego, która została przygotowana przez firmę i wydanie opinii o jej faktycznym stanie budżetowym. Jakie przedsiębiorstwa mają obowiązek przeprowadzania audytu? I kiedy go się wykonuje?

Audyt finansowy – jego główny cel

Biegły rewident ma za zadanie dokładnie zweryfikować sprawozdanie finansowe danej firmy pod kątem rzetelności informacji zawartych w jej księgach rachunkowych, zgodności z rzeczywistością, spełnienia warunków jakie obowiązują w świecie prawa oraz zgodności z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości.

Oprócz tego rewident po zweryfikowaniu rewizji finansowej ma za zadanie sporządzić opinię, na podstawie której dane przedsiębiorstwo może dalej prowadzić swoją działalność. Pozytywna opinia wystawiana jest tylko wtedy, kiedy rewident uzna, że sytuacja finansowa firmy jest stabilna na co najmniej kolejny rok obrotowy.

Kto jest zobowiązany do audytu finansowego?

Wbrew pozorom nie każde przedsiębiorstwa mają obowiązek przeprowadzenia rewizji finansowej przez rewidenta. Zobowiązane są przede wszystkim takie, których celem jest obrót pieniędzmi, czyli banki, kasy pożyczkowe i oszczędnościowe, a nawet zakłady ubezpieczeń i spółki akcyjne. Do tej grupy można również zaliczyć zakłady zajmujące się funduszami inwestycyjnymi i obrotem papierów wartościowych.

Kolejną grupą przedsiębiorstw zobowiązanych do rewizji są podmioty sprzedające towary i usługi z dochodem przekraczającym 5 milionów euro NETTO, a także firmy o sumie aktywów wyższej niż 2,5 miliona euro na koniec roku obrotowego. Ostatnią z nich są przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 50 pracowników na pełen etat.

Kiedy należy wykonać audyt?

Najlepszym okresem do przeprowadzenia rewizji jest ten bezpośrednio po zakończeniu roku obrotowego, za który zostało sporządzone sprawozdanie finansowe. Sprawozdanie z kolei powinno być stworzone w ciągu trzech miesięcy po zakończeniu roku bilansowego i zatwierdzone przez odpowiedni organ w ciągu sześciu miesięcy. Z racji, iż badanie powinno się przeprowadzić jeszcze przed zatwierdzeniem sprawozdania przez ów organ, audyt finansowy najczęściej ma miejsce od marca do czerwca, a prace wstępne już w listopadzie i grudniu. Dzięki temu oszczędza się ewentualnych błędów wynikających z pracy w pośpiechu.

Termin rewizji finansowej jest ustalany w warunkach umowy z biurem rachunkowym. Jeżeli badanie się jednak przedłużyło, można wnieść o jej aneks. Z racji, że wiele biur ma zapchany kalendarz audytami już kilka miesięcy w przód, lepiej zadbać o tą kwestię jak najszybciej, niż zwlekać do ostatniej chwili.

Dobrowolne poddanie się audytowi

Zdarza się coraz częściej, że prywatne przedsiębiorstwa, stowarzyszenia czy organizacje pozarządowe nie wchodzące w grupę zobowiązanych do rewizji, proszą o dobrowolne poddanie się audytowi. Wynika to z chęci polepszenia ich wewnętrznej infrastruktury czy poprawy wydajności działań.

Artykuł powstał przy współpracy z biurem rachunkowym BT&A Group z Poznania. Zachęcamy do przejrzenia ich oferty na temat audytu finansowego i nie tylko.

www.FajnyBiznes.pl: www.FajnyBiznes.pl

Tekst byl ciekawy? Udostepnij go!

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *