Outplacement – jakie korzyści zyskuje pracownik?

Zwolnienia są zawsze trudnym etapem w życiu firmy.

W związku z tym, wielu pracodawców decyduje się obecnie na rozwiązanie, jakim jest outplacement – program, który ma wesprzeć zwalniane osoby w ponownym odnalezieniu się na rynku pracy. Jest to tym istotniejsze, że wielu pracowników jest zatrudnionych w tym samym miejscu często nawet przez kilka lat, więc będą zmuszeni wkroczyć w zupełnie inne środowisko. Adresatami jakich korzyści w kontekście wykorzystania outplacementu są pracownicy?

Pozytywne oddziaływanie na pewność siebie

Pracownik wyposażony w wiedzę oraz umiejętności umożliwiające sprawniejsze poszukiwanie pracy będzie miał szansę poczuć się pewniej, aniżeli w sytuacji, w której wkraczałby na rynek pozbawiony profesjonalnego przygotowania. Naturalnie, fakt, że uczestnik programu otrzymał narzędzia, które pomogą mu znaleźć nową posadę, ma też wpływ na efektywność prowadzonych poszukiwań. Istotną kwestię stanowi również ewentualna pomoc psychologa, która niekiedy jest proponowana w ramach outplacementu. Brak pewności siebie może bowiem stanowić skuteczną przeszkodę w rozwijaniu swojej kariery.

„Rozjaśnia” planowanie kariery

Kariera wymaga przemyślanego i konsekwentnego prowadzenia, jednak zdarza się, że pracownicy, którzy tracą dotychczasową posadę, nie wiedzą jak mogą wykorzystać swoje kompetencje i zdobyte w miejscu pracy doświadczenie. W wielu przypadkach, program outplacementu zakłada pomoc pracownikom w skonkretyzowaniu swoich przyszłych planów pracowniczych. Takie „rozjaśnienie” może okazać się bardzo pomocne w przypadku osób, które nie do końca wiedzą, jak zrobić to samodzielnie.

Outplacement indywidualny a outplacement grupowy

Naturalnie, to jakie korzyści niesie za sobą outplacement jest uzależnione od tego, czy mamy do czynienia z outplacementem indywidualnym czy grupowym. Liczba osób biorących udział w programie warunkuje jego konstrukcję, a co za tym idzie, wpływa na charakter całego przedsięwzięcia.

Warto pamiętać, że outplacement ma pozytywne konsekwencje nie tylko dla jego uczestników, ale również pracodawców, którzy zdecydowali się na jego wdrożenie, dlatego podobne programy są często stosowaną praktyką.

www.FajnyBiznes.pl: www.FajnyBiznes.pl

Tekst byl ciekawy? Udostepnij go!

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *