Lokata czy konto oszczędnościowe? Co bardziej się opłaca?

Zastanawiasz się nad tym, aby pomnażać zaoszczędzone pieniądze, lecz jednocześnie obawiasz się jakiegokolwiek ryzyka? Mamy dla Ciebie dwie opcje: konto oszczędnościowe lub lokata. Zobacz, jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań oraz oceń, co Tobie bardziej się opłaca.

Zalety i wady lokaty

Lokata to nic innego jak depozyt bankowy. Klient udostępnia bankowi środki pieniężne na określony czas, uzyskując w zamian za to odsetki wynikające z wysokości oprocentowania. Lokata może być terminowa, dynamiczna, rentierska czy dwuwalutowa. Jednak najpopularniejszym produktem bankowym jest lokata terminowa i to zwykle na nią decydują się osoby, które pragną zaoszczędzić.

Gdy zdecydujesz się na założenie lokaty terminowej, wpłacasz do banku swój kapitał na ściśle określony czas – mogą to być zarówno 3 miesiące, jak i cały rok. Istotne jest, że pieniądze możesz wpłacić tylko raz, gdy otwierasz lokatę – potem jest ona „zamknięta” i nie możesz powiększyć jej kapitału.

A co w sytuacji, gdy chcesz wcześniej wypłacić środki? Niestety, będzie to związane z utratą wszystkich naliczonych odsetek, z powrotem dostaniesz tylko co, co wpłaciłeś. Twoje pieniądze są więc „zamrożone”. Plusem jest jednak to, że gdy dotrwasz do końca trwania umowy, bank, oprócz depozytu, dodatkowo wypłaci Ci odsetki. I co ważne – jeszcze przed otwarciem lokaty będziesz wiedzieć, ile one wyniosą. Jeśli więc zastanawiasz się: lokata czy konto – podpowie Tobie serwis www.TotalMoney.pl. Tam dostępny jest kalkulator, przy pomocy którego sprawdzisz wysokość zysków i porównasz, co się opłaca.

Zalety i wady konta oszczędnościowego

Czym jest konto oszczędnościowe? Jest to rachunek bankowy, na który możesz wpłacać środki. Tym się różni od ROR, że od zgromadzonego kapitału naliczane są odsetki. Zwykle nie są one tak wysokie, jak w przypadku lokat, chociaż można trafić na ciekawe promocje.

Największą zaletą kont oszczędnościowych jest ich elastyczność. Możesz powiększać swój kapitał, lecz gdy zajdzie taka potrzeba, wypłacić dostępne środki i to bez utraty odsetek. Masz więc cały czas swobodny dostęp do swoich pieniędzy, choć istnieje ryzyko, że przez to Twoje oszczędzanie może okazać się mniej efektywne. Trzeba też wiedzieć o kosztach związanych z kontami oszczędnościowymi.

Większość banków wymaga, aby posiadać zarówno ROR, jak i konto oszczędnościowe. Niewiele jest ofert, które zakładają prowadzenie darmowego konta oszczędnościowego, bez posiadania ROR. Dodatkowo zwykle tylko jeden przelew w danym miesiącu jest bezpłatny, za każdy następny trzeba uiścić opłatę. Wyjątkiem są banki, które umożliwiają wykonanie nielimitowanej ilości przelewów w ich obrębie. Oznacza to, że nic nie zapłacisz, gdy „przesuniesz” środki z konta na ROR. Za to niezależnie od warunków, wpłacać pieniądze na konto oszczędnościowe możesz zawsze wtedy, kiedy chcesz.

Lokata czy konto – co wybrać?

Co wybrać: lokatę czy konto? Oba produkty bankowe podlegają opodatkowaniu – nakładany jest na nie tzw. podatek Belki, lecz jego odprowadzaniem zajmuje się bank – Twój kapitał zostaje po prostu pomniejszony o tę wartość. Lokata „zmusza” do większej dyscypliny, konto oszczędnościowe natomiast umożliwia korzystanie ze zgromadzonych środków, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Lokaty są też zwykle lepiej oprocentowanie. Choć banki często oferuję korzystne oprocentowanie kont oszczędnościowych przez 2-3 miesiące. Niektórzy, bardziej doświadczeni klienci, zakładają na ten czas konto oszczędnościowe, wpłacają na nie wyższą kwotę, a po zakończeniu promocji wypłacają pieniądze i zamykają konto. Jest to jednak czasochłonne i jeśli tylko nie czujesz potrzeby dysponowania swoim kapitałem, lepsza będzie lokata.

Jednak to, co ostatecznie bardziej Ci się opłaci, zależy w głównej mierze od Twoich potrzeb.

www.FajnyBiznes.pl: www.FajnyBiznes.pl

Tekst byl ciekawy? Udostepnij go!

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *