Kredyt mieszkaniowy czy hipoteczny? Jaki kredyt wybrać, kiedy chcemy kupić mieszkanie?

Bardzo często mówiąc, że staramy się o kredyt mieszkaniowy mamy na myśli tak naprawdę kredyt hipoteczny. Te dwa pojęcia mylą się nam i dlatego też stosujemy je zamiennie, w końcu chcemy kupić mieszkanie, więc bierzemy kredyt mieszkaniowy. Warto jednak poszerzyć swoją wiedzę na temat obu produktów bankowych, gdyż dzięki temu być może uda nam się wybrać bardziej korzystne w naszej sytuacji rozwiązanie.

Czym jest kredyt mieszkaniowy?

Kredyt mieszkaniowy to produkt bankowy, który udzielany jest wyłącznie w celu kupna domu, mieszkania lub garażu, ewentualnie wykupu mieszkania komunalnego. Zabezpieczeniem jest w tym wypadku hipoteka, a więc zapis w księdze wieczystej, który mówi o tym, że w razie zaprzestania spłaty kredytu, bank ma prawo przejąć daną nieruchomość. Prawdopodobnie jest to powód tego, że tak często kredyt mieszkaniowy jest mylony z hipotecznym. Ponadto pieniądze z kredytu mieszkaniowego nie są przekazywane kredytobiorcy, a trafiają bezpośrednio w ręce dewelopera lub osoby sprzedającej mieszkanie. Więcej na temat kredytu mieszkaniowego można przeczytać w tekście znajdującym się na www.hotmoney.pl/kredyt-mieszkaniowy-to-powazna-decyzja-co-trzeba-wiedziec-o-kredytach-mieszkaniowych/, który rozwiewa wiele wątpliwości związanych z tym produktem.

Kredyt hipoteczny – co to?

Kredyt hipoteczny, podobnie jak mieszkaniowy, przeważnie udzielany jest na takie cele jak zakup domu lub mieszkania, ale nie tylko. Bardzo często tego typu zobowiązania finansowe podejmowane są w celu dokonania rozbudowy lub przebudowy nieruchomości, przeprowadzenia remontu, a nawet spłaty innego kredytu. Tak naprawdę możliwości jest tu bardzo wiele, banki niejednokrotnie udzielają tego rodzaju pomocy finansowej klientom w bardzo różnych sytuacjach życiowych.

Kolejnym podobieństwem pomiędzy kredytem mieszkaniowym a hipotecznym jest to, że zabezpieczenie stanowi nieruchomość. Jeśli zaciągamy kredyt np. na zakup domu, to w sytuacji gdy staniemy się niewypłacalni, bank ma prawo przejąc nasz dom, zlicytować go i pokryć w ten sposób poniesione straty związane z niespłaconym przez nas kredytem. Reasumując, określenie „kredyt hipoteczny” stosowane jest bardzo często w stosunku do wszystkich kredytów, przy których ustanawiana jest hipoteka na nieruchomość, nawet jeśli przeznaczone są na dowolny cel.

Który kredyt wybrać?

Tak naprawdę różnica między kredytem hipotecznym a mieszkaniowym, w sytuacji gdy chcemy kupić mieszkanie jest niewielka. Oznacza to, że nie ma specjalnie znaczenia to, który z kredytów wybierzemy, i tak będziemy musieli dokonać wpisu w księdze wieczystej, spłacać miesięczne raty, których wysokość będzie zależeć od oferty banku, na którą się zdecydujemy. Stojąc więc przed takim wyborem należy zadać sobie pytanie, czy potrzebne nam są pieniądze wyłącznie na zakup mieszkania, czy chcielibyśmy je jeszcze wyremontować i urządzić? Jeśli mamy takie potrzeby, to może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny, który nie trafi bezpośrednio do rąk sprzedawcy nieruchomości, a do naszych i będziemy mogli nim swobodniej dysponować niż w przypadku kredytu mieszkaniowego.

www.FajnyBiznes.pl: www.FajnyBiznes.pl

Tekst byl ciekawy? Udostepnij go!

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *