Drukowanie kartek okolicznościowych – na co zwrócić uwagę?

Wysyłanie kartek świątecznych i okolicznościowych swoim przyjaciołom, rodzinie i znajomym jest niezwykle miłym gestem. W czasach, kiedy mamy czas jedynie na przesłanie skopiowanej wiadomości na portalach społecznościowych do wszystkich bliskich jednocześnie, kartki robią naprawdę ogromne wrażenie. Jednak jak zadbać o to, by były wyjątkowe i świetnie wyglądały? Na to pytanie odpowiedzą specjaliści z jkbprint.pl.

Podstawowe specyfikacje projektu kartki okolicznościowej

Jeśli tworzysz własne pliki projektowe i nie masz zamiaru korzystać z ogólnych szablonów czy wzorów dostępnych w internecie, to ważne jest, abyś postępował zgodnie z wytycznymi, które będą Ci narzucone przez drukarnię. Trzymanie się podstawowych specyfikacji projektowych jest niezwykle ważne, aby umożliwić płynną pracę.

Niezwykle ważnym elementem jest tutaj odpowiednie przygotowanie pliku. Nie wszystkie rozszerzenia umożliwiają otrzymanie pięknego obrazu po wydrukowaniu – pokazują obrazy, które dobrze wyglądają na monitorze, jednak w rzeczywistości to samo zdjęcie może być rozmazane lub nawet w innych kolorach. Warto więc trzymać się utartych schematów, by nie marnować sobie czasu i nerwów. Zwróć więc uwagę na:

  • spady, wewnętrzne marginesy i rozmiar czcionki (pamiętaj o tym, że standardowa 12 w przypadku kartek okolicznościowych nie będzie się dobrze prezentować, a z kolei ogromne litery zaburzą całą estetykę).,
  • wzorce kolorów i odcieni CMYK (nie RGB!),
  • rozdzielczość obrazu i dpi,
  • osadzenie czcionek,
  • włączenie wszystkich obrazów do pliku,
  • użycie obrazów i innych treści, które nie są chronione prawami autorskimi (w takim przypadku możesz liczyć się z tym, że drukarnia odmówi zrealizowania takiego zamówienia),
  • wybieranie plików PDF lub podobnych.

Pamiętaj o tym, że nieprzestrzeganie tych wskazówek może spowodować opóźnienie w drukowaniu. W profesjonalnych drukarniach, takich jak jkbprint.pl, zamówienie nie zostanie rozpoczęte, jeśli plik nie będzie spełniał standardów. Dzięki temu możesz być pewien, że nie otrzymasz kartek, które nie wyglądają tak, jak sobie to początkowo założyłeś.

Jak stworzyć uniwersalną kartkę okolicznościową?

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tworzeniem kartek świątecznych i okolicznościowych, to warto najpierw skupić się na podstawach. Zanim stworzysz pierwszy wzór:

1. Ustaw wymiary swojego projektu na: 6,5 „x 9,25”

Ostateczny rozmiar kartki będzie wynosić: 6,25 „x 9” (na płasko) / 6,25 „x 4,5” (złożona)

2. Wewnętrzny margines (powierzchnia projektu): 0,25 w linii cięcia

Ponieważ linie przycięcia mogą się nieznacznie różnić, pamiętaj o tym, aby nie stawiać w ich okolicy tekstu lub obrazów. Warto zachować chociaż 2 mm wolnej przestrzeni.

3. Spad: 0,125 poza krawędzią przycinania

Jeśli chcesz, aby Twoje tło obejmowało całą kartkę (nie chcesz nawet minimalnych marginesów), to rozciągnij wszystkie obrazy tła lub kolory poza linię wykończenia.

Sprawdź również popularne wymiary w tabeli poniżej:

Teraz możesz nanieść na kartkę wybrane obrazy i inne treści. Jeśli zdecydujesz się na druk dwustronny, to będziesz mógł na wewnętrznych stronach dodać także życzenia. Teraz wystarczy podesłać plik do drukarni JKB Print – https://www.jkbprint.pl/karty-swiateczne, która szybko, na czas i w dobrej cenie zrealizuje Twoje zamówienie.

www.FajnyBiznes.pl: www.FajnyBiznes.pl

Tekst byl ciekawy? Udostepnij go!

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *