Czym różni się odzież ochronna od odzieży roboczej?

Wielu osobom wydaje się, że odzież ochronna i robocza jest tym samym. Jednak tak nie jest. Istnieją znaczące różnice między tymi dwoma typami odzieży. Dlatego nie można tych dwóch pojęć używać zamiennie. Aby nie popełniać tego błędu warto jest wiedzieć czym różni się odzież ochronna o roboczej.

Czym jest odzież robocza?

Zadaniem odzieży roboczej jest zastąpienie prywatnego ubrania pracownika. Odzież ta używana jest przede wszystkim przy pracach, podczas których pracownik może się znacznie zabrudzić, odzież może ulec zniszczeniu. W skład odzieży roboczej wchodzi bardzo wiele elementów. Dopierane są one w zależności od wykonywanej pracy. Najczęściej korzysta się z takich elementów garderoby jak rękawice robocze czy buty robocze. Odzież robocza może być wielokrotnego użytku lub jednorazowa. Ubrania robocze szyte są także na indywidualne zamówienie. Dotyczy to na przykład restauracji, w której potrzebne są fartuchy lub zapaski na kelnerów.

Czym jest odzież ochronna?

Odzież ochronna spełnia nieco inne zadanie. Często określana jest jako odzież BHP. Jest tak dlatego, iż zasady dotyczące noszenia odzieży ochronnej określają konkretne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Odzież ochronna jest środkiem ochrony indywidualnej. Jej zadaniem jest ochrona zdrowia pracownika. Jest to szczególny rodzaj odzieży ponieważ chronić musi pracownika przed zagrożeniami mechanicznymi, chemicznymi, biologicznymi, termicznymi oraz atmosferycznymi. Zakupując odzież ochronną zawsze należy zwrócić uwagę na to czy posiada ona odpowiednie certyfikaty oraz atesty.

Kto zapewnia odzież ochronną i roboczą?

Zgodnie z przepisami prawa to pracodawca jest zobowiązany do wyposażenia pracowników w odpowiednią odzież ochronną oraz roboczą. Oczywiście pracownicy taką odzież otrzymują bezpłatnie. Zdarzają się wyjątki kiedy pracodawca nie dostarcza pracownikom odzieży roboczej, lecz przekazuje im ekwiwalent pieniężny na jej zakup. Sytuacja taka możliwa jest jednak jedynie w przypadku odzież roboczej. Jeśli chodzi o odzież ochronną to tę obowiązkowo zawsze dostarczyć musi pracodawca. Wszystko dlatego, iż spełniać musi ona odpowiednie normy.

„Pirat” – polski producent odzieży roboczej

www.FajnyBiznes.pl: www.FajnyBiznes.pl

Tekst byl ciekawy? Udostepnij go!

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *